با توجه به شخصیت به دور از هرگونه تکلف ریچارد برانسون و نوع ادبیات گفتاری ساده و عامیانه او که به دلیل ترک زود هنگام مدرسه در سن ۱۶ سالگی و ورود او به دنیای تجارت حرفه­ ای بوده و همچنین مشکلش در خواندن و نوشتن (Dyslexia : خوانش­ پریشی) و اینکه تقریبا تمام کتاب­های نگارش یافته درباره برانسون از مصاحبه­ های صورت گرفته با او جمع­ آوری و تدوین شده ­اند، به منظور احترام به متن اصلی کتاب و امکان برقراری ارتباط هرچه بیشتر خوانندگان گرامی با حال و هوای واقعی ، طرز فکر و نگرش ریچارد برانسون به زندگی و کسب و کار، ترجمه با زبانی نسبتا محاوره­ ای انجام شده است.

برگرفته از کتاب شورشی باکره ( Virgin Rebel)

کراوات

من واقعا نمی­دانم که چرا کراوات ابداع شده است؟ کراوات یکی از چیزهایی بود که انگلیسی ­ها توانستند با موفقیت به دنیا صادر بکنند و از طریق آن، مثلا موفق شدند که فرهنگ مرد­های ژاپنی را در پوشیدن لباس سنتی­ زیبایشان از بین ببرند و الان دیگر همه مثل هم لباس می ­پوشند. من معمولا چند قیچی توی جیبم برای کوتاه کردن کراوات مردم دارم.

– Bloomberg Businessweek, March7, 2012

نیازهای اصلی برای احساس خوشبختی

برای خوشبخت بودن لازم نیست حتما پول­ زیادی داشته باشید… داشتن پول تا جائیکه بتوانید صبحانه، ناهار و شام داشته باشید … تا جائیکه سرپناهی برای خانواده ­تان فراهم کنید و اگر بیمار شدند بتوانید هزینه درمان آن­ها را پرداخت کنید… به نظر من همین اندازه برای اینکه احساس خوشبختی بکنید کافی است.

– Business Stripped Bare, page4

همکارانم، من را به اسم دکتر بله می ­شناسند چون می­ دانند برایم خیلی سخت است که جواب نه به پیشنهادات و ایده ­های جدید بدهم. 

احساس خوشحالی

آیا امکان داشت من بدون موفقیت­ در کسب و کارهایم باز هم احساس خوشبختی و خوشحالی بکنم؟ باید کمی درباره­ اش فکر کنم…. این موضوع بستگی به این دارد که منظور شما از کسب و کار چیست؟ آیا من می­ توانستم احساس خوشحالی بکنم بدون اینکه اهدافی واقعی در زندگی داشته باشم که من را مجذوب، شیفته و واله خودشان کنند و تک ­تک لحظات عمرم را برای رسیدن به آن­ها به خودشان اختصاص بدهند؟ قطعا نه، نمی­ توانستم و در آن­صورت مثل یک آدم گناه­کار، تیره ­روز و بدبخت بودم.

– Business Stripped Bare, page4

لذت بردن از کسب و کار

اهمیت شاد بودن در تک­ تک لحظات زندگی را همیشه در یاد داشته باشید. دلیلی برای ادامه کسب و کاری که از آن لذت نمی­ برید، وجود ندارد.

– Like a Virgin, page20

دکتر بله (۱)

همکارانم، من را به اسم دکتر بله می ­شناسند چون می­ دانند برایم خیلی سخت است که جواب نه به پیشنهادات و ایده ­های جدید بدهم.

– Guardian, April2, 2010

تصمیم ­گیری عاقلانه در خصوص خریدن جزیره نکر (۲) در سال ۱۹۷۷ :

….من قیمت را پرسیدم. جواب داد : ۳ میلیون پوند … این مبلغ خیلی بیشتر از کل پولی بود که داشتم…با قاطعیت گفتم من فقط می­توانم ۱۵۰،۰۰۰ پوند بپردازم و نه بیشتر…3 ماه بعد به من زنگ زد و گفت که جزیره مال من خواهد بود اگر بتوانم فقط ۱۸۰،۰۰۰ پوند برایش بپردازم…. من این جزیره را وقتی بیست و چند سالم بود خریدم…. مثل جواهری می­ درخشد… جائیست که ما از این دنیا به آن فرار می­کنیم.

– Digg Dialogg, May4, 2009

فقط کارمند بودن

وقتی که در سال ۲۰۱۱ مجبور شد کارمندی که باعث وقوع آتش ­سوزی در خانه­ اش در جزیره نکر شده بود را اخراج کند : این از آن لحظاتی است که آدم درک می­ کند اینکه یک نفر بدون عشق، علاقه و تعصب به کاری که انجام می­ دهد، فقط یک کارمند باشد، چقدر بی ­اهمیت و بی ­­ارزش است.

– Screw Business as Usual, pagex

ایده ­پردازی در خصوص زمانی که تصمیم گرفته بود برای زوج­ ها اتاق خواب درون هواپیما تعبیه کند که البته هیچوقت این طرح اجرایی نشد :

شما می­ توانید در کشتی­ اتاق خواب داشته باشید، در خانه­ هم اتاق خواب دارید. پس چرا نباید در هواپیما هم این امکان برایتان فراهم باشد؟

– Late Night with Conan O`Brien, August27, 1998

شاید از همان ابتدا مشکل من در خواندن و نوشتن باعث شد که به سمت کارآفرینی هدایت شوم چون می­ دانستم که نمی­ توانم امتحانات سخت درسی را با موفقیت بگذرانم و مثلا معلم، دکتر یا مانند پدر و عمویم وکیل بشوم.

مصرف مواد مخدر

از اینکه یک وقت نتوانم روی اعمال و رفتار خودم کنترل کامل داشته باشم، متنفرم….ترجیح می ­دهم در حالیکه عقلم کامل سر جایش است از همه چیز زندگی لذت ببرم.

– Loosing My Virginity, page66

موفقیت و شکست

همیشه فقط یک خط خیلی باریک، موفقیت و شکست را از هم جدا می­کند.

– Big Think, June2, 2011

تو فقط یکبار زندگی می­کنی

من همیشه در ذهنم با خود تکرار می ­کنم که تو فقط یکبار زندگی می کنی، پس اگر می­ خواهی زندگیت معنا و مفهومی داشته باشد، باید خودت را به درون کارهایی که عاشق­ شان هستی، پرتاب کنی.

– Reach of the Skies, page35

تاسیس تعداد زیادی شرکت

به نظرم این تنها یک علاقه و خصوصیت شخصی­ است. من عاشق این هستم که یاد بگیرم. من عاشق مبارزه کردن هستم. من عاشق به چالش کشیدن آدم های دور و برم هستم. اگر ببینم کاری به صورت عالی انجام نمی ­شود، برای بهتر شدن آن تلاش می­کنم.

– Interview by Michael Buerk, July3, 2011

بی­باک و متهور

می­ توانم اعتراف کنم در ماجراجویی­ هایی که داشته ­ام، تقریبا همه راه­ هایی که می ­توانند جان یک انسان را با خطر مرگ روبرو کنند را تجربه کرده ­ام و واقعا خیلی خوش­ شانس بوده­ ام که الان اینجا نشسته ­ام و دارم داستان­ این ماجراجویی­ ها را برایتان تعریف می­کنم.

– Bloomberg Game Changers, May10, 2011

جلسات هیات مدیره

فکر برگزاری جلسه هیات مدیره من را به وحشت و هراس می­ اندازد.

– New York Times, June3, 1984

ویرجین

من ۱۵ سالم بود که این اسم را انتخاب کردم و ۱۶ ساله بودم که کسب و کار را جدی شروع کرده بودم.

– Late Night with Conan O`Brien, August27, 1998

پول به تنهایی ارزشی ندارد

پول خودش به تنهایی ارزشی ندارد. اگر من همین فردا سهام تمام شرکت ­هایم را بفروشم و خودم را بازنشسته کنم، ثروت هنگفتی به دست می اورم ولی آیا باز هم شاد و خوشحال خواهم بود؟

– Business Stripped Bare, page326

لقب شوالیه (سِر) در خصوص دریافت لقب شوالیه از ملکه انگلستان:

فکر می­ کنم این لقب برای حل مشکل رزرو کردن میزی در رستوران یا چیزهایی مشابه آن به دردم بخورد.

– TED Talks, March 2007

برخورد دوستانه

من همیشه به این اعتقاد داشته­ ام که حتی با دشمنان هم دوستانه برخورد کنید.

– Wall Street Journal, April 22, 2012

جرج کلونی (۳)

جرج کلونی یک بار خودش را لو داد که حاضر است زندگیش را با من عوض کند… حتما بیشتر به خاطر همسرم بوده است!

– Business Stripped Bare, page4

برد پیت(۴)

در پاسخ به اینکه دوست دارد چه کسی نقش او را در فیلمی بازی کند : برد پیت. خوش تیپ است، ریش قشنگی دارد و یک هنرپیشه عالیست.

– Guardian, April2, 2010

بازنشستگی

به نظرم خیلی کسل کننده می ­آید.

– Forbes, February 14,2013

دنبال کردن علائق ذاتی

من برای پول کار نمی ­کنم. به جای اینکه فقط روی بعد اقتصادی کسب و کار تمرکز کنم، علائق ذاتی و اشتیاق­ های درونم را در کسب و کار دنبال می­ کنم.

– Houston Chronicle, July4, 1980

خجالتی بودن

خیلی تمرین کردم تا بتوانم مشکل خجالتی بودن را کنار بگذارم… در گذشته همیشه سخنرانی کردن در جمع برایم سخت و مشکل بود.

– Interview by Michael Buerk, July3, 2011

عادت به کار گروهی

در خانواده از کودکی همیشه احساسی بسیار خوشایندی از انجام کار گروهی در خانواده ما وجود داشت. هر وقت قرار بود با فامیل و دوستان دور هم جمع باشیم، ما هم باید مسئولیتی را در مقابل بقیه بر عهده می­ گرفتیم. اگر می­ خواستیم از انجام کار فرار کنیم یا به کارهای شخصی خودمان برسیم، بزرگترها خیلی جدی به ما می­ گفتند که خودخواه هستیم. برای همین ما با این طرز فکر که برای انجام کار مردم مسئولیت داریم، رشد کردیم و وارد اجتماع شدیم.

– Loosing My Virginity,page 20

خوانش ­پریشی و کارآفرینی

شاید از همان ابتدا مشکل من در خواندن و نوشتن باعث شد که به سمت کارآفرینی هدایت شوم چون می­ دانستم که نمی­ توانم امتحانات سخت درسی را با موفقیت بگذرانم و مثلا معلم، دکتر یا مانند پدر و عمویم وکیل بشوم. این­که کسب و کاری را خودم راه بیندازم که احتیاج زیادی به تحصیلات رسمی نداشته باشد، برایم بهترین انتخاب بود.

– Screw Business as Usual,page 55

سن و سال

من همیشه دوست دارم این سوال را از بقیه بپرسم: اگر فراموش می­ کردی که چند ساله هستی، فکر می­کردی الان چند سال داری ؟ جواب خودم به این سوال بیست و چند سالگی است.

– Screw Business as Usual,page 13 پند و اندرز خواستن، توانستن است.

– Interview by Michael Buerk, July3, 2011

[1] Dr. YES

Neckre Island [2] : این جزیره ۳۰ هکتاری جزیی از بریتیش ورجن آیلند بین کارائیب و اقیانوس آتلانتیک است که تا قرن ۲۰ خالی از سکنه بوده است. برانسون بیش از 6 میلیون پوند خرج جزیره کرده و علاوه بر ویلای شخصی، اقامتگاهی لوکس نیز در آن ساخته که افراد معروفی در آن اقامت داشته­اند.

[3] George Clooney : (متولد 1961 میلادی) بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب و تنها کسی است، که موفق شده تابه‌حال در ۶ رده مختلف، برنده جایزه اسکار شود.

[4] Brad Pitt : (متولد 1963 میلادی) بازیگر و تهیه کننده آمریکایی است. وی تاکنون پنج‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب و یک‌بار نیز برنده جایزه گلدن گلوب شده است توضیح : با توجه به شخصیت به دور از هرگونه تکلف ریچارد برانسون و نوع ادبیات گفتاری ساده و عامیانه او که به دلیل ترک زود هنگام مدرسه در سن ۱۶ سالگی و ورود او به دنیای تجارت حرفه­ ای بوده و همچنین مشکلش در خواندن و نوشتن (Dyslexia : خوانش­ پریشی) و اینکه تقریبا تمام کتاب­های نگارش یافته درباره برانسون از مصاحبه­ های صورت گرفته با او جمع­ آوری و تدوین شده ­اند، به منظور احترام به متن اصلی کتاب و امکان برقراری ارتباط هرچه بیشتر خوانندگان گرامی با حال و هوای واقعی ، طرز فکر و نگرش ریچارد برانسون به زندگی و کسب و کار، ترجمه با زبانی نسبتا محاوره­ ای انجام شده است.