نخست وزیر جاستین ترودو امروز شنبه ۲۵ آپریل، سخنان روزانه خود را با تشکر از برگزارکنندگان مراسم مجازی دیروز یاد قربانیان حادثه تیراندازی در نوا اسکوشیا شروع کرد و گفت که کووید-۱۹ باعث شد نتوانیم به صورت فیزیکی در کنار هم باشیم ولی راه هایی برای بودن در کنار بازماندگان قربانیان و همدردی با آن ها پیدا خواهیم کرد.

او گفت که مراسم مجازی دیروز بسیار تاثیرگذار و نمونه ای واقعی از نحوه برخورد کانادایی ها برای حمایت و پشتیبانی از یکدیگر در روزهای سخت بود.

در ادامه نخست وزیر به صورت خلاصه اقدامات و بسته های حمایتی متنوع معرفی شده توسط دولت در طول این هفته برای آسیب دیدگان از شیوع بیماری را مرور کرد. او همچنین خطاب به صاحبان کسب و کارها یادآوری کرد که می توانند با مراجعه به سایت در CRA مبلغی که برای دریافت یارانه (Canada Emergency Wage Subsidy (CEWS حقوق واجد شرایط هستند را محاسبه کرده و از روز دوشنبه ۲۷ آپریل درخواست خود را ثبت کنند.

صاحبان کسب و کار می توانند با مراجعه به سایت در CRA مبلغی که برای دریافت یارانه (سوبسید) حقوق واجد شرایط هستند را محاسبه کرده و از روز دوشنبه ۲۷ آپریل درخواست خود را ثبت کنند.

بسته حمایتی جدید از صنایع تولید ماهی و فرآوری محصولات دریایی

جاستین ترودو در ادامه صحبت های امروز خود از بسته جدید برای حمایت از صنایع تولید و فرآوری محصولات غذایی دریایی رونمایی کرد. وی با اشاره به نقش مهم این صنعت در تامین غذای مردم و چالش هایی که این صنایع در هفته های گذشته با آن روبه رو بوده اند گفت که دولت مبلغ ۶۲.۵ میلیون دلار برای پشتیبانی از این صنایع اختصاص داده است و واجدین شرایط با این کمک دولتی می توانند نسبت به تامین لوازم محافظت شخصی (PPE) و سایر تجهیزات مورد نیاز خود برای حفظ پروتکل های بهداشتی و نیز افزایش ظرفیت سردخانه های خود اقدام کرده تا مطمئن باشیم یخچال فروشگاههای مواد غذایی سراسر کشور از این محصولات خالی نخواهد ماند.

نخست وزیر از تمام دست اندر کاران صنایع تولید و فرآوری مواد غذایی که این دوران با سعی و تلاش نسبت به تامین مواد غذایی مردم اقدام کرده اند تشکر کرد.

بازگشایی اقتصاد

نخست وزیر ترودو ادامه داد که همانطور که دیروز اعلام کرده است، گفت و گویی با نخست وزیران استان ها برای ارائه بیانیه ای در خصوص بازگشایی تدریجی اقتصاد و برگشتن کشور به حالت عادی داشته است. او گفت که با مسئولان بهداشتی در حال کار بر روی رویه ها و دستورالعمل های بازگشت تدریجی و آرام به شرایط عادی هستیم. نخست وزیر مجدد تاکید کرد که وضعیت بیماری و واقعیت ها در هر استان و منطقه متفاوت است و بنابراین رویه ها و زمانبندی برای هر استان متفاوت خواهد بود. وی اشاره کرد که مرحله بعدی خروج از بحران بسیار حساس است و باید به گونه ای عمل کنیم که تلاش های به عمل آمده در کنترل بیماری بی حاصل نمایند.

ترودو در پایان گفت که فردا گفت و گوی روزانه نخواهد داشت و سخنان خود را خطاب به کودکان و نوجوانان پایان داد. او گفت دولت با تمام وجود از آن ها حمایت می کند تا از این دوران سخت گذر کنند. وی ادامه داد که حالا برهه ای از تاریخ کانادا است که ما بعدها به رفتار خود در این دوران سخت نگاه خواهیم کرد تا ببنیم چگونه به مسئولیت ها و وظایف خود عمل کرده ایم. او به نوجوانان گفت که می توانند در تابستان به سالمندان،نیروی های خط مقدم ( Front line workers) و کشاورزان کمک کرده و نقش خود را برای ساخت دنیایی بهتر ایفا کنند. در ادامه نخست وزیر به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.