به گزارش پلاک۵۲ به نقل از ورایتی، پنجمین جوایز سالانه مستند انتخاب منتقدان برندگان خود را معرفی کرد و  دیک جانسون مرده  به عنوان بهترین مستند و کرستن جانسون کارگردان آن به عنوان بهترین کارگردان شناخته شدند.

این فیلم روی ریچارد جانسون پدر این کارگردان تمرکز می‌کند که از زوال عقل رنج می‌برد و با یک لحن کمدی تیره تمام راه‌های مختلفی را تصور می‌کند که می‌تواند بمیرد. این فیلم در فستیوال فیلم ساندنس ۲۰۲۰ پیش‌نمایش شد و توانست در بخش داستان‌سرایی غیرداستانی برنده جایزه ویژه نوآوری هیات داوران شود.

در جوایز مستند انتخاب منتقدان، فیلم  معلم اختاپوس من  برنده ۲ جایزه به خاطر بهترین فیلمبرداری و بهترین مستند علمی/ طبیعی شد.

مانند بیشتر جوایزی که امسال برگزار شدند، جوایز مستند انتخاب منتقدان هم به خاطر پاندمی ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد.

جایزه بهترین مستند موسیقی

سر دیوید آتنبورو به خاطر روایت  زندگی روی سیاره‌مان  محصول نت‌فلیکس موفق به کسب جایزه بهترین روایت شد، جایزه بهترین مستند موسیقی به طور مساوی به  داستان بیستی بویز  محصول اپل و  گو-گوها  محصول شوتایم رسید و  ایالت پسرها  محصول اپل جایزه بهترین مستند سیاسی را به خود اختصاص داد.

 

جایزه بهترین مستند ورزشی

 علی و کاوت: داستان نوارها  محصول اچ‌بی‌او به طور مشترک در کنار  ورزشکار الف  نت‌فلیکس موفق به کسب جایزه بهترین مستند ورزشی شد و جایزه بهترین مستند کوتاه هم به  سن لوییز سوپرمن  محصول ام‌تی‌وی رسید.

 علی و کاوت: داستان نوارها  محصول اچ‌بی‌او به طور مشترک در کنار  ورزشکار الف  نت‌فلیکس موفق به کسب جایزه بهترین مستند ورزشی شد

کریستوفر کمپبل رییس شاخه مستند انجمن انتخاب منتقدان در بیانیه‌ای گفت:

بسیار هیجان‌زده هستیم که امسال توانستیم از چنین گروه متنوعی از فیلم‌ها و فیلمسازان و موضوع‌ها تجلیل کنیم، مخصوصاً با وضعیتی که ۲۰۲۰ داشت.

قاضی آمریکایی به نفع اسکار رای داد

وی اضافه کرد:

دنیا حالا بیشتر از همه نیازمند تنوعی گسترده از داستان‌هاست و تمام این مستندها به شیوه‌های خاص خود روی ما اثر گذاشتند. افتخار می‌کنیم که هنوز می‌توانیم از این فیلم‌ها حمایت کنیم و بهترین بهترین‌ها در حوزه غیرداستانی را با هواداران به اشتراک بگذاریم. تنها حسرت‌مان این است که نتوانستیم این کار را حضوری انجام دهیم.