جف بزوس و میلیاردر روسی،  یوری میلنر  ظاهرا در استارتاپی به نام  Altos Labs  سرمایه‌گذاری کرده‌اند که هدفش، معکوس‌سازی روند پیری و دستیابی به زندگی جاودان است. این استارتاپ تازه نفس که اهداف بسیار جاه‌طلبانه‌ای دارد، پژوهشگران و زیست‌شناسان بزرگی را به خدمت گرفته و قصد دارد تمام اختیارات و امکانات لازم را برای امکان‌پذیر جوان‌سازی و جلوگیری از پیر شدن انسان، در اختیار افراد قرار دهد.

شروع کار Altos Labs

چند ماه پیش تعداد زیادی از دانشمندان برای شرکت در کنفرانسی علمی راهی عمارت میلنر شدند تا ببینند آیا می‌توان از فناوری زیستی برای جوان‌تر کردن افراد استفاده کرد یا نه. این میلیاردر روسی به مباحث زیستی علاقه زیادی دارد و حتی اعطای جایزه بریکترو را نیز بنیان‌گذاری کرده است.

این جایزه همراه با سه میلیون دلار پول به برترین فیزیکدانان، زیست‌شناسان و ریاضیدانان اعطا می‌شود، اشتیاق وافر او به علم باعث شد به سمت‌وسوی خاصی هدایت شود. در کنفرانس بزرگرار شده در خانه این میلیاردر روسی جلسات علمی با دانشمندان ادامه یافت و حاضران این جلسات علمی در مورد تلاش‌های گسترده برای جوان‌سازی حیوانات توضیح دادند.

این کنفرانس علمی بزرگ و جلسات متعدد به پایه‌گذاری استارتاپ جدیدی به نام آلتوس لب (Altos Labs) با هدف بلندپروازانه جلوگیری از پیر شدن منجر شد. موسسان این شرکت به دنبال برنامه‌نویسی مجدد بیولوژیکی هستند که روشی برای جوان‌سازی سلول‌ها محسوب می‌شود. برخی از دانشمندان تصور می‌کنند این روش باید برای تجدید حیات کل بدن موجودات و در نهایت با هدف افزایش عمر انسان توسعه داده شود.

برنامه نویسی سلول ها

این استارتاپ اوایل سال جاری میلادی در آمریکا و انگلستان تاسیس شد و موسسان آن قصد دارند چندین موسسه مختلف در مکان‌هایی دیگری تاسیس کنند. آن‌ها قصد دارند گروهی از دانشمندان دانشگاهی برجسته را با حقوق بسیار بالا استخدام کنند و به آن‌ها قول داده شده بتوانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی تحقیقات  آسمان آبی  درباره چگونگی پیر شدن سلول‌ها و نحوه معکوس‌سازی این فرآیند را انجام دهند. آسمان آبی به تحقیقاتی اشاره دارد که بدون هدف خاصی و صرفا به دلیل کنجکاوی انجام می‌شوند.

 نتایج احتمالی این تحقیقات در آینده اصلا مشخص نیست. طبق اطلاعاتی که این شرکت در اختیار برخی افراد قرار داده، جف بزوس، ثروتمندترین فرد جهان یکی از سرمایه‌گذاران اصلی آلتوس است.

طبق گزارش منتشرشده در مجله Technology Review، میلنر و همسرش نیز از طریق یک بنیاد در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آلتوس را می‌توان با شرکت Calico Labs مقایسه کرد که لری پیچ، یکی از موسسان گوگل آن را در سال ۲۰۱۳ تاسیس کرد.

در Calico Labs نیز تعدادی از دانشمندان نخبه استخدام شده‌اند و بودجه بسیار خوبی در اختیار آن‌ها قرار گرفته. پس از تاسیس شرکت همه مردد بودند که آیا این شرکت وابسته به گوگل پیشرفت خواهد کرد یا نه. مسئولان امر آزمایشگاهی با هدف تمرکز روی برنامه‌نویسی مجدد سلول‌ها ایجاد کردند و نتایج اولیه آن در ابتدای سال جاری به چاپ رسید.

دانشمندان Altos Labs

یکی از افراد فعال در آلتوس، زیست‌شناس اسپانیایی از موسسه سالک (Salk Institute) واقع در لاهویا در کالیفرنیا، به نام  خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته  (Juan Carlos Izpisúa Belmonte) است که به دلیل آزمایش خاص و جنجال‌برانگیزش یعنی ترکیب جنین انسان و میمون و پیش‌بینی‌اش در مورد امکان افزایش عمر انسان تا ۵۰ سال، شهرت پیدا کرده است.

 استیو هوروات  (Steve Horvath) یکی دیگر از دانشمندان ملحق شده به آلتوس است که ساعت زیستی بدنی را توسعه داده که با استفاده از آن می‌توان افزایش سن انسان را با دقت بالایی اندازه‌گیری کرد.  شینیا یاماناکا  (Shinya Yamanaka)، برنده جایزه نوبل ۲۰۱۲ فیزیولوژی و پزشکی به دلیل کشف قابلیت امکان برنامه‌نویسی مجدد در آینده یکی از دانشمندان بدون حقوق شرکت خواهد بود و سرپرستی هیئت مشورتی علمی را بر عهده خواهد گرفت.

یاماناکا در کشف شگفت‌انگیز خود به این موضوع پی برد که تنها با افزودن چهار پروتئین (که اکنون به‌عنوان فاکتورهای یاماناکا شناخته می‌شوند) به سلول‌ها می‌توان ساختار آن‌ها را طوری تغییر داد که به وضعیت اولیه خود بازگردند و دارای ویژگی‌های بنیادین جنینی شوند. در سال ۲۰۱۶ آزمایشگاه متعلق به خوان کارلوس ایزپیسوا، این پروتئین‌ها را روی موش‌های کاملا زنده آزمایش و نشانه‌هایی از روند معکوس شدن سن را مشاهده کرد. این اتفاق باعث شد او واژه برنامه‌نویسی مجدد را اکسیر حیات بالقوه تعریف کند.

فاکتورهای یامانکا

نتایج آزمایش موش‌ها با وجود اینکه برای تلاش برای دستیابی به روش جوان‌سازی وسوسه‌برانگیز است؛ اما درعین‌حال کمی هم وحشتناک به نظر می‌رسد. در بدن موش‌های مورد آزمایش تومورهای جنینی بدترکیبی موسوم به تراتوم ایجاد شد که اندازه آن‌ها بسته به میزان برنامه‌نویسی مجدد روی هر یک از موش‌ها، متفاوت بود. البته در برخی موش‌ها جوان شدن بافت‌ها به‌وضوح مشاهده شد.

یاماناکا در ایمیلی که در آن سمت خود در آلتوس را تایید کرده، با اشاره به پروژه معکوس کردن روند افزایش سن و جوان‌سازی گفته چالش‌ها و موانع زیادی بر سر راه دستیابی به این هدف بزرگ وجود دارد؛ اما از سوی دیگر روش مورد استفاده برای تحقق این هدف توانایی‌های بالقوه زیادی دارد

رویای جوان شدن

معمولا افراد جوان می‌خواهند ثروتمند شوند و ثروتمندان هم می‌خواهند جوان شوند. هر دو گروه از این افراد همیشه این رویا را در سر می‌پروراند. بزوس ۵۷ ساله و میلنر ۵۹ ساله نیز از این قاعده مستثنی نیستند. رسانه فوربس ثروت خالص بزوس را ۲۰۰ میلیارد دلار را اعلام کرده و ثروت میلنر هم ۴.۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

برای مطالعه بیشتر:

جوانسازی پوست با تزریق توکسین بوتولینوم

انواع ژل های تزریقی، مزایا و محدودیت ها

افرادی که در جریان تشکیل آلتوس هستند، اذعان کرده‌اند که اشتیاق و علاقه میلنر برای برنامه‌نویسی مجدد سلول‌ها ابتدا با هدفی انسان‌دوستانه آغاز شد. پس از برگزاری آن کنفرانس در خانه میلنر، سازمان غیرانتفاعی به نام  بنیاد پژوهشی راه شیری  (Milky Way Research Foundation) که میلنر حامی و اسپانسر آن است، متعهد شد که به مدت سه سال هر سال یک میلیون دلار به تعدادی از پژوهشگران فعال در حوزه افزایش عمر بپردازد. طرح‌های پیشنهادی توسط هیئتی مشورتی که یاماناکا و جنیفر داودنا (Jennifer Doudna) اعضای آن بودند، بررسی می‌شدند.

لازم به توضیح است که جنیفر داودنا در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت جایزه بریکترو شد و در سال ۲۰۲۰ موفق شد به دلیل کشف ویرایش ژن کریسپر با کمک یک دانشمند دیگر، جایزه نوبل را نیز از آن خود کند.

پس از آن در سال میلادی جاری طرح جدیدی مطرح شد که به دنبال آن ایده معکوس‌سازی افزایش سن و جوان‌سازی، منجر به شکل‌گیری شرکت آلتوس و تسریع هرچه بیشتر روند فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه شد.


نوید حکیمی شما را به تماشای نمایش شرقی غمگین دعوت می کند : تماشا کنید


این فعالیت‌ها با مدیریت ریچارد کلاوسنر  (Richard Klausner) که زمانی مدیر موسسه ملی سرطان ایالات‌متحده آمریکا (National Cancer Institut) بود و اکنون کارآفرین است، شکل بهتری به خود گرفت.  کلاوسنر که قبلا برای تاسیس شرکت‌هایی مثل Juno Therapeutics و شرکت Grail، شرکت فعال در حوزه تشخیص موقع سرطان و درمان آن کمک کرده، برای توانایی‌اش در سازمان‌دهی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و سودآور شرطی در حوزه فناوری‌های زیستی، شهرت پیدا کرده است.

بر اساس اطلاعات ارائه‌ شده برای درخواست ثبت شرکت آلتوس در آمریکا و انگلستان، کلاوسنر مدیرعامل این شرکت است. ظاهرا او به هیچ یک از تماس‌ها و ایمیل‌های میلنر برای همکاری پاسخ نمی‌داده است.

در حال حاضر تعدادی دیگر از استارتاپ‌ها در زمینه برنامه‌نویسی مجدد سلول‌ها فعالیت می‌کنند که از میان آن‌ها به  لایف بیوساینس  (Life Biosciences)،  ترن بیوتکنولوجیس  (Turn Biotechnologies)،  ایج ایکس تراپیوتکس  (AgeX Therapeutics) و  شیفت بیوساینس  (Shift Bioscience) اشاره کرد، البته این استارتاپ‌ها در آزمایش‌های بالینی خود روی انسان‌ها به نتیجه‌ای دست نیافته‌اند.

دیوید سینکلر  (David Sinclair)، پژوهشگری از دانشگاه هاروارد که هفته قبل با بهره‌مندی از فناوری برنامه‌نویسی مجدد سلولی توانسته بینایی یک موش آزمایشگاهی را بازگرداند، در مورد برنامه‌نویسی مجدد سلول‌ها این‌چنین می‌گوید:

تاکنون صدها میلیون دلار در مورد برنامه‌نویسی مجدد و حتی جوان‌سازی تمام بخش‌های بدن انسان انجام شده است.

سینکر این فناوری را نوعی حیطه نوظهور می‌داند؛ اما از سوی دیگر آن را فناوری منحصربه‌فردی تلقی می‌کند و معتقد است که این روش می‌تواند توانایی‌های بالقوه زیادی داشته باشد. او در مورد معکوس‌سازی فرآیند افزایش سن بدن از افراد فعال در این حوزه پرسیده آیا آن‌ها روش دیگری برای دستیابی به این هدف می‌شناسند.

برای مطالعه بیشتر:

از تزریق ژل در نواحی صورت چه می دانید؟

مزوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 وی اذعان کرده که در آزمایشگاهش در حال بررسی امکان یا عدم امکان جوان‌سازی مهم‌ترین بافت‌ها و اعضای بدن از جمله پوست، ماهیچه‌ها و مغز است تا ببیند جوان‌سازی کدام یک از این بخش‌ها شدنی و امکان‌پذیر است. سینکلر گفته که در آلتوس فعالیت نمی‌کندِ اما در کنفرانس علمی ۲۰۲۰ در خانه میلنر حضور داشته و قول اعطای جایزه‌ای از سوی موسسه پژوهشی کهکشان راه شیری نیز به او داده شده است.

آیا تلاش برای جوان‌سازی تجارتی علمی است؟

آلتوس هنوز به‌صورت رسمی فعالیت‌هاش را اعلام نکرده، اما در ایالت دلاور در آمریکا تاسیس شده است و اطلاعات محرمانه افشا شده از سندی در کالیفرنیا که در ماه ژوئن به دست  ویل گورنال  (Will Gornall)، استادی در یک مدرسه کسب‌وکار در دانشگاه بریتیش کلمبیا بررسی شده، نشان می‌دهد برای این شرکت حداقل ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است. آلتوس به غیر از بزوس و ویلنر، سرمایه‌گذاران بزرگ دیگری که در حوزه فناوری فعال هستند و همچنین چند سرمایه‌گذار خطرپذیر دیگر هم دارد.

 پیتر والتر  (Peter Walter)، یکی دیگر از نیروهای برجسته آلتوس است که در آزمایشگاهش در کالیفرنیا مشغول کار روی مولکولی است که می‌تواند آسیب‌های وارد شده به مغز را ترمیم و حافظه ضعیف‌ شده را تقویت کنند. «ولف ریک» (Wolf Reik)، متخصصی در حوزه برنامه‌نویسی مجدد که اخیرا از سمت سرپرستی  موسسه بابراهام  (Babraham Institute) در انگلستان استعفا داده است، یکی دیگر از کارمندان مطرح آلتوس محسوب می‌شود، البته او گفته قصد همکاری با موسسه پژوهشی دیگری را نداشته، اما اکنون به کار در آلتوس علاقه‌مند شده است.

آلتوس در ابتدای فعالیت خود برای به خدمت گرفتن محققانی سرمایه‌گذاری کرده که در ابتدای کار انتظار درآمد یا دستاورد بزرگی از سوی این شرکت را ندارند. د رواقع می‌توان گفت نتیجه کار این شرکت در ابتدای کار تنها  دانشی عظیم و بزرگ  است.

در توصیف آلتوس باید بگوییم این شرکت، دانشگاهی وسوسه‌برانگیز برای استادان با حقوق سالانه یک میلیون دلار با ساعات کاری منصفانه به‌اضافه راحتی دریافت تسهیلات است. یکی از پژوهشگرانی که پیشنهاد کاری از سوی آلتوس دریافت کرده، گفته مبلغ پیشنهادی این شرکت ۱۰ برابر دریافتی او از شغل کنونی‌اش است.

 سرانو  (Serrano) یکی از دانشمندانی که قصد دارد به آلتوس پیوندد، در مورد این شرکت این‌چنین گفته است:

 فلسفه ایجاد آلتوس انجام تحقیقات برای ارضای حس کنجکاوی است و ما این کار را دوست داریم و می‌دانیم چگونه آن را انجام دهیم. راحتی و آزادی عمل در پژوهش برای کشف حقایق و دستیابی به ناشناخته‌ها، در شرکتی خصوصی روشی است که خودبه‌خود مرا جوان می‌کند!

او در ادامه صحبت‌هایش در مورد این شرکت منحصر‌به‌فرد افزود: «مطمئنا هرگونه روش درمانی برای جلوگیری از دچار شدن افراد به بیماری‌ها و اختلالات که باعث پیری می‌شود، میلیاردها دلار ارزش دار