مسافران خط سی C مترو شهر لیون، در فرانسه از این پس روی صندلی‌هایی می‌نشینند که با پارچه‌های خود تمیز شونده و ضد ویروس کرونا پوشیده شده است. پارچه‌ای از جنس مخمل که یک شرکت فرانسوی در «کلوئیر اِ کوئیر»، از مناطق حومه شهر لیون با بهره بردن از فناوری نوین در زمینه خودشوینده‌ها و ضد عفونی کننده‌ها و با مشارکت یک کارخانه اسپانیایی تولید می‌کند.

رئیس شرکت تراژه در گفتگو با یورونیوز گفت که برای تولید این پارچه مخملین و ضد ویروس از فرایندی موسوم به «فوتوکاتالیست» استفاده شده که زمینه حذف ۱۰۰ درصدی آلاینده‌های ویروسی را فراهم می‌کند. این شرکت که تراژه Trajet نام دارد و در زمینه تمیز کردن پارچه و تولید مواد لکه‌بر فعالیت می‌کند تازه‌ترین محصول خود را به ایمنی حمل و نقل در دوره شیوع ویروس کرونا اختصاص داده است.

محصول شرکت تراژه یک پارچه خود تمیز شو و ضد کرونا است که در اختیار شرکت‌های حمل و نقل قرار داده شده تا زمینه ایمن‌سازی محیط برای مسافران را فراهم کند. رئیس شرکت تراژه در گفتگو با یورونیوز گفت که برای تولید این پارچه مخملین و ضد ویروس از فرایندی موسوم به «فوتوکاتالیست» استفاده شده که زمینه حذف ۱۰۰ درصدی آلاینده‌های ویروسی را فراهم می‌کند.

ژروم بلان،‌ رئیس شرکت یاد شده تصریح کرد:

«ما موفق شدیم یک عامل هادی را به عنوان کاتالیزور درون بافت‌های پارچه قرار دهیم که به محض تماس با پرتوهای فرابنفش به سرعت فعال می‌شود. هدف از این واکنش اکسیداسیون ترکیبات و تبدیل آنها به مولکول‌های بی ضرر مانند آب یا نمک است. »

این مخمل‌ها که عمر مفید آنها برای دو سال تضمین شده قادرند به لطف نور طبیعی یا مصنوعی شمار زیادی از باکتری‌ها، میکروب‌ها و ویروس‌ها را ظرف یک دقیقه از بین ببرند. آزمایش‌هایی که در لابراتوارهای مستقل آمریکایی و اسپانیایی به روی این پارچه انجام شده کارایی آن را در مقابله با ویروس کرونا به اثبات رسانده است. با استفاده از این پارچه‌ها می‌توان سالن‌های سینما و دیگر اماکن نمایشی را تنها با روشن کردن تعدادی لامپ دارای نور فرابنفش میان دو سانس برای تماشاگران از ویروس ایمن کرد.