در این شماره به یکی از مهمترین دیالوگ های تاریخ سینما اشاره می کنیم. فیلمی از بیلی وایلدر بزرگ، محصول ۱۹۵۹ که از مشهورترین و به یاد ماندنی ترین دیالوگ های تاریخ سینما است.

بیلی وایلدر را با فیلم هایی مانند غرامت مضاعف، تعطیلات از دست رفته، سانست بولوار، آپارتمان، بعضیا داغشو دوست دارند، ایرما خوشگله و … می شناسیم.

جک لمون دوست داشتنی را در انواع ژانرهای کمدی تا درام از دهه پنجاه تا نود می توان یافت. آپارتمان و بعضیا داغشو دوست دارن و ایرما خوشگله و روزهای گل سرخ و شراب و ببر را نجات بده و سه شنبه ها با موری و گلن گری، گلن راس و … اشاره کرد.

 مرلین مونرو که اینک جزو افسانه های قرن بیستم شده است که به طرزی شگفت در قرن بیست و یکم نیز حضوری به همان اندازه تر و تازه دارد.

تونی کورتیس خوش تیپ را در اسپارتاکوس در کنار کرک داگلاس به یاد داریم.

و اما و اما مرلین مونرو که اینک جزو افسانه های قرن بیستم شده است که به طرزی شگفت در قرن بیست و یکم نیز حضوری به همان اندازه تر و تازه دارد.

و اینک موضوع فیلم:

در روز کشتار سن والنتین، دو نوازنده به نام های جو (تونی کورتیس) و جری (جک لمون) که در جستجوی کار هستند شاهد قتل عام افراد زیادی توسط گروه گانگسترها می شوند.

آنها از ترس کشته شدن توسط گانگسترها خودشان را به شکل و قیافه زنان درمی آورند و با گروهی از دختران نوازنده با قطار از شیکاگو راهی میامی می شوند.

اما در این سفر طولانی برای گریز از کشته شدن توسط دارو دسته جرج رافت جو به شوگر (مریلین مونرو) یکی از دختران نوازنده دل می بازد. و از سوی دیگر یک میلیونر خوشگذران به تصور اینکه جری یک زن است، عاشق اش می شود!

جو و جری در موقعیت های پیچیده ای گرفتار می شوند که به خاطر این موقعیت ناچار می شوند مدام تغییر قیافه بدهند…

 

 

به خاطر امنیت

مونرو خواننده است و همیشه رویای این را در سر دارد که با یک میلیونر ازدواج کند اما همیشه نالان است که «چرا همش بد شانسی میارم.» کورتیس مجذوب جذبه مونرو شده است و خودش را در شمایل یک میلیونر جا می زند تا بتواند مونرو را به دست آورد.

اما مونرو مجذوب پول است و به کورتیس درسهایی عاشقانه می دهد. روابط آنها با یک کمدی سطح پایین آمیخته می شود در حالی که لمون با یک میلیونر واقعی (با بازی جوئی براون) نامزد می کند. کورتیس به لمون خرده میگیرد و می گوید:

تو که دختر نیستی، یه مردی، چطور یه مرد با یه مرد دیگه ازدواج می کنه؟

لمون پاسخ می دهد:

به خاطر امنیت.

دیالوگ دیگری میان جک لمون و تونی کورتیس توجه کنید تا با حال و هوای کمدی فیلم بیشتر آشنا شوید:

جری (جک لمون): عجب پیر سگ منحرفی!

جو (تونی کرتیس) : چی شده؟

جری: تو آسانسور نیشگونم گرفت!

جو: خب حالا دستگیرت شد نصف دیگه ی مردم چه جوری زندگی می کنن؟

جری: نگاه کن! خوشگلم نیستم!

جو: اهمیت نمیدن، فقط کافیه دامن پات باشه، مثل تکون دادن پارچه ی قرمز جلوی گاوه.

جری: آره؟ من از پارچه قرمز بودن خسته شدم، میخوام دوباره گاو باشم!

تونی کرتیس: مهم نیست چقدر منتظر باشی. مهم اینه منتظر کی باشی.

دیالوگ اصلی فیلم

و اما می رسیم به دیالوگ اصلی فیلم از زبان خود استاد وایلدر، یعنی دیالوگ پایانی:

 موقعی که دایموند و من داشتیم صحنۀ آخر ‌بعضی‌ها داغشو دوست دارند را می‌نوشتیم، رسیدیم به جایی که لمون سعی دارد جو براون را متقاعد کند که نمی‌تواند با او ازدواج کند.

براؤن می‌پرسد: آخه چرا؟

جک لمون: چون من سیگاری‌ام.

از نظر من اشکالی نداره.

آخرش لمون کلاه گیسش را بر می‌دارد و سرش داد می‌زند:

بابا من مَردم. حالیته؟ من مَردم.

 

 

هیچکس کامل نیست

دایموند و من توی اتاق‌مان نشسته بودیم و داشتیم روی این صحنه کار می‌کردیمو منتظر جملۀ آخر بودیم که سر برسد، یعنی جواب جو براؤن، که آخرین جملۀ فیلم و حسن ختام کل داستان است.

تیزر فیلم بعضی ها داغشو دوست دارن

 

بعد، من صدای دایموند را شنیدم که گفت :

هیچکس کامل نیست.

من کمی بهش فکر کردم و گفتم:

باشه، حالا فعلاً همین را می‌گذاریم، اما به طور موقت. هنوز یک هفته وقت داریم بهش فکر کنیم.

تمام آن هفته را به این جمله فکر کردیم، ولی جملۀ بهتری به فکر هیچکدام‌مان نرسید، این شد که همین جمله را در روز موعود گرفتیم، ولی هنوز راضی نبودیم. بعد، وقتی که فیلم نمایش داده شد، در کمال حیرت، دیدیم که بیشترین خنده را در سالن سینما برانگیخت. من به عمرم چنین واکنشی از تماشاگران سینما ندیده بودم. در حالیکه موقع نوشتنش، هیچکدام ما مطمئن نبود از اینکه جملۀ بامزه‌ای نوشته باشیم. متوجه طنز جمله نشده بودیم.

یک فیلم، یک دیالوگ:

فرشتگان آلوده صورت

مظنونین همیشگی

هیچکس کامل نیست آنقدر سهل و آسان به دست آمده بود که  باورمان نمی‌شد.