اولین و بهترین پیروزی تسخیر خود است
“ افلاطون ”

یادگیری اینکه خودتان و دیگران را به طو ر مؤثر رهبری کنید همه به نظم و انضباط منتهی می شود. شادی، موفقیت و رضایت از تمرکز و خودکنترلی ناشی می شود؛ ممکن است باورش سخت باشد اما مطالعات نشان می دهد که افراد دارای انظباط فردی شادتر هستند اما چرا؟

با نظم، انضباط و خودکنترلی به اهدافی که واقعا به آنها اهمیت میدهیم میرسیم و در واقع انضباط فردی پل بین اهداف تعریف شده و اهداف انجام شده می باشد .

افرادی که دارای درجه بالاتری از خودکنترلی هستند زمان کمتری را صرف بحث در مورد اینکه آیا رفتارها و فعالیتهایی را که با ارزش ها یا اهداف آنها همخوانی ندارد انجام دهند یا خیر صرف می کنند.

آنها اجازه نمی دهند احساسات و هیجانات انتخاب های آنها را دیکته کنند. آنها معمار باورهای خود و اقداماتی هستند که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب انجام می دهند و در نتیجه حواس آنها به راحتی با وسوسه ها پرت نمی شود و تمایل دارند که از زندگی خود احساس رضایت بیشتری کنند.

شما بر ذهن خود قدرت دارید، نه رویدادهای بیرونی. این را درک کنید،

و قدرت خواهید یافت“ مارکوس اورلیوس ”

استراتژیهای خاصی وجود دارد که میتوانید برای یادگیری انضباط فردی و به دست آوردن اراده برای داشتن یک زندگی شادتر و رضایتبخشتر اجرا کنید.اگر به دنبال کنترل عادات و انتخاب های خود هستید، در اینجا چند مورد از قدرتمندترین کا رهایی که می توانید برای کسب خودکنترلی و انظباط فردی – که برای زندگی فراتر از منطقه امن شما ضروریست- انجام دهید، آورده شده است:

نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسید

خودآگاهی ابزار قدرتمندی برای گسترش منطقه آسایش است اما مستلزم تمرکز مداوم و تصدیق کاستیهای شما هر آنچه
که باشند، می باشد.
اغلب افراد یا سعی میکنند وانمود کنند که نقاط آسیب پذیری د ر آنها وجود ندارد یا با ذهنیت ثابتی تسلیم آنها می شوند. بنابراین نه تنها باید نقاط قوت خود را بشناسید بلکه مهمتر از آن باید معایب خود را نیز بشناسید؛ تا زمانی که این کار را انجام ندهید نمی توانید بر آنها غلبه کنید.
مهم ترین نکته ای که در اینباره وجود دارد این است که نباید از این فعالیت ها فرار کرد بلکه باید با آنها مقابله نمود و آنها را رفع کرد یا از مشاور کمک گرفت تا راه برای عبور هموارتر گردد.
برای مثال شما در بازاریابی برای کسب و کارتان عملکرد ضعیفی دارید. در این حالت دو انتخاب دارید یا می توانید با آموزش دیدن و یادگیری استراتژی های مختلف خود را در آن بهبود ببخشید یا اینکه اینکار را به کارشناس آن واگذار کنید تا برایتان انجام دهد. به هر حال هرگز هنر تفویض اختیار را فراموش نکنید!

وسوسه ها را از بین ببرید

ضرب المثل “خارج از دید، دور از ذهن” ممکن است احمقانه به نظر برسد اما این عبارت توصیه قدرتمندی را ارائه می دهد. به سادگی با حذف بزرگترین وسوسه ها از محیط خود، نظم و انضباط فردی را برای خود رقم بزنید.

من میتوانم در برابر هر چیزی مقاومت کنم به جز وسوسه

اسکار وایلد

اگر می خواهید رژیم سالمی داشته باشید غذاهای ناسالم را از دسترس خود دو ر کنید. اگر می خواهید بهره وری خود را در محل کار افزایش دهید مدیریت کارهای خود را بهبود ببخشید.
اعلان های رسانه های اجتماعی را خاموش و تلفن همراه خود را بی صدا کنید.
کارهایتان را اولویت بندی و سریعا اجرا کنید.
هرچه حواس پرتی کمتری داشته باشید، تمرکز بیشتری روی دستیابی به اهداف خود خواهید داشت. با حذف عوامل حواس
پرتی، خود را برای موفقیت آماده کنید.

اهداف روشنی را تعیین کنید و یک برنامه اجرایی داشته باشید

اگر امیدوارید به درجات بیشتری از نظم و انضباط فردی دست یابید باید درک درستی از معنای موفقیت و دید روشنی از آنچه که میخواهید، داشته باشید. به هر حال، اگر ندانید به کجا می روید، راه خود را گم میکنید یا منحرف شوید. یک برنامه روشن هر گامی را که باید برای رسیدن به اهداف خود بردارید مشخص می کند. افراد موفق از این تکنیک برای ماندن در مسیر، برقراری ارتباط احساسی با رسالت خود و ایجاد یک خط پایان مشخص استفاده می کنند.

تلاش روزانه را تمرین کنید

ما با نظم و انضباط به دنیا نیامده ایم بلکه این یک رفتار آموخته شده است و درست مانند هر مهارت دیگری که می خواهید به آن مسلط شوید، نیاز به تمرین و تکرار روزانه دارد. بنابراین باید تبدیل به عادت شود اما تلاش و تمرکزی که خودانضباطی به آن نیاز دارد می تواند خسته کننده باشد. هر چه زمان می گذرد، کنترل ک ردن اراده شما سخت و سخت تر می شود و هر چه تصمیم بزرگتر باشد انجام کارهای دیگری که به خودکنترلی نیز نیاز دارند چالش برانگیزتر می گردد.
بنابراین، روی ایجاد نظم و انضباط خود از طریق تلاش روزانه در یک حوزه خاص مرتبط با یک هدف، کار کنید. برای تمرین سخت کوشی رو زانه باید برنامه داشته باشید. آن را در تقویم خود یا لیست کارهایتان یادداشت کنید. با تمرین، هر کسی می تواند هر روز مرزهای منطقه امن خود را جابجا کند.

روتین و عادات جدیدی ایجاد کنید

به دست آوردن نظم و انضباط شخصی و تلاش برای القای یک عادت جدید در ابتدا می تواند ملال آور باشد، به خصوص اگر روی کل کار در حال انجام تمرکز کنید. برای جلوگیری ا زاین احساس آن را ساده تر کنید. هدف خود را به مراحل کوچک و قابل انجام تقسیم کنید. به جای اینکه سعی کنید همه چیز را به یکباره تغییر دهید روی انجام یک کار به طور مداوم تمرکز کنید و با در نظر گرفتن آن هدف، بر نظم و انضباط خود مسلط شوید.

اگر میخواهید تناسب اندام داشته باشید اما اصلا ورزش نمی کنید یا به طور منظم ورزش نمی کنید، با ده یا پانزده دقیقه در روز شروع کنید.

اگر میخواهید عادات خواب بهتری داشته باشید، هر شب سی دقیقه زودتر به رختخواب بروید.
اگر میخواهید سالمتر غذا بخورید، عادتهای خرید مواد غذایی خود را تغییر دهید و وعدههای غذایی را زودتر آماده کنید.
قدم های کوچکی بردارید . در نهایت زمانی که طرز فکر و رفتار شما شروع به تغییر کرد میتوانید اهداف بیشتری را به لیست خود اضافه کنید.

تعریف خود را در مورد اراده تغییر دهید

اگر فکر می کنید که اراده ندارید سخت در اشتباه هستید چون اراده مانند عضله ای در همه انسان ها وجود دارد فقط در بعضی ها تقویت شده و قوی است و در بعضی دیگر ضعیف، اما نکته اینجاست که شما می توانید با تمرین این عضله را قوی و قوی تر کنید. اگر فکر می کنید مقدار محدودی اراده دارید، احتمالاً از آن محدودیت ها فراتر نخواهید رفت.
وقتی ذهنیت اراده نامحدود را در آغوش میگیریم به رشد، دستیابی به موفقی تهای بیشتر و توسعه سرسختی ذهنی دست می یابیم. این همان فلسفه تعیین اهداف “کششی” است.
به طور خلاصه، تصورات درونی ما در مورد قدرت اراده و خودکنترلی می تواند تعیین کند که چقدر منضبط هستیم. اگر بتوانید این موانع ناخودآگاه را بردارید و واقعا باور داشته باشید که می توانید آن را انجام دهید در این صورت انگیزه بیشتری برای تحقق بخشیدن به اهداف خود خواهید داشت.

یک همراه موفقیت داشته باشید

توسعه تخصص مستلزم مربیانی است که قادر به ارائه بازخورد سازنده و حتی دردناک باشند. متخصصان واقعی دانش پذیران بسیار با انگیزه ای هستند که به دنبال چنین بازخوردی می باشند. برای مثال بازیگران نابغه به عمد مربیان جدی و بی عاطفه ای را انتخاب میکنند که آنها را به چالش بکشند تا آنها را به سطوح بالاتری از عملکرد سوق دهند. بهترین مربیان نه تنها برای آماده شدن به شما کمک می کنند بلکه جنبه هایی از عملکرد شما را نیز شناسایی می نمایند تا در سطوح بعدی مهارت شما را بهبود ببخشند .

خودتان را ببخشید و به جلو حرکت کنید

حتی با تمام تلاشها و برنامه ریزی های خوبتان گاهی اوقات از ادامه دادن کوتاه می آیید. اتفاق می افتد که فراز و نشیب موفقیت های بزرگ و شکست های تاسف با ری خواهید داشت. نکته اساسی ادامه دادن است.

مطالعه کنید : در سختی های روزگار، سی سوی خود را صدا کنید 

اگر دچار اشتباه شدید بایستید مشکل را شناسایی و وضعیت خود را ارزیابی کنید و سپس ادامه دهید. اجازه ندهید احساس
گناه، عصبانیت یا ناامیدی بر شما غلبه کند؛ زیرا این احساسات شما را پایین میکشند و مانع پیشروی شما به آینده می شوند. از اشتباهات خود درس بگیرید، خود را ببخشید و سپس سریع خود را به بازی برگردانید و با سماجت ادامه دهید.
علیرضا خیرالهی