دو سالی از راه‌اندازی اولین کافه موزه گربه در قلب پایتخت ایران می‌گذرد. حالا نزدیک به ۳۰ گربه از نژادهای پرشین، راشن بلو و هیمالین در این موزه زندگی می‌کنند.

در دی ماه سال ۱۳۹۸ این کافه موزه با حضور ۴ گربه و با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی راه‌اندازی شد. بابک اکبری مدیر موزه گربه‌ها می‌گوید:

اصل کار ما فروش کتاب در شهرک اکباتان است. این ایده از زمانی به ذهن ما رسید که چند سال پیش یعنی حدود سال ۹۴ گربه‌ای وارد کتابفروشی ما شد و بعد از مدتی اقامت در همانجا صاحب فرزند شد.» او می‌افزاید:« سال ۹۷ ایده راه‌اندازی موزه گربه به ذهنم رسید و زمانی که در مورد آن جستجو کردم، فهمیدم که نمونه‌های خارجی از این موزه هم وجود دارد.

بابک اکبری در مورد گربه‌های خیابانی این موزه می‌گوید:

به مرور تعداد گربه‌ها زیاد شد و الان حدود ۶ تا ۷ گربه در این موزه از نوع نژاد DSH (گربه‌های خیابانی مو کوتاه) هستند، چون اوایل که می‌خواستیم اینجا را راه‌اندازی کنیم سعی کردیم تا به لحاظ موزه‌ای تنوع گربه‌ها را لحاظ کرده باشیم. به همین جهت شما در این موزه گربه پرشین، سیامی، DLH (گربه‌های خیابانی موبلند)، بریتیش، هیمالین و راشن بلو را می‌بینید.

تا ماه اسفند ماه بازدیدکنندگان می‌توانستند در کافه غذا یا قهوه صرف کنند و با حیوانات در تعامل باشند. پس از مخالفت وزارت بهداشت در نهایت گربه‌ها تفکیک شدند.

موزه گربه ایرانی

در حال حاضر طبقه دوم و پشت بام موزه محل نگهداری گربه‌ها و طبقه اول و حیاط به عنوان کافه استفاده می‌شود.

تماشا کنید: فیلم‌تئاتر اگه گربه رو ببینم

یکی از سالن‌های موزه مربوط به کتاب موش و گربه عبید زاکانی است و تصاویر و نگارگری‌هایی با قدمت ۶۰ تا ۱۰۰ سال از این کتاب در آنجا نصب شده‌اند. یکسری تابلو‌ها هم از نقاشان ایرانی با موضوع گربه در این موزه نصب شده‌اند که اصل این نقاشی‌ها در کاخ موزه گلستان و کتابخانه مجلس است.

در سالن پایین تمبر‌هایی با موضوع گربه از کشورهای مختلف نصب شده است. در راهروی طبقه اول هم یکسری عکس از گربه‌های پرشین وجود دارد که اولین عکاسی‌ها از گربه‌های پرشین محسوب می‌شود که بیش از صد سال قدمت دارد.برای مطالعه شما: گشت و گذار در باغ موزه نگارستان

بازدید‌کنندگان باید برای رعایت بهداشت ابتدا کیسه‌هایی را که مخصوص کفش است و کنار درِ ورودی قرار دارد، روی کفش‌هایشان بکشند. غذا دادن به حیوانات از بیرون ممنوع است، ولی بازدیدکنندگان می‌توانند از فروشگاه موزه غذای مخصوص گربه را تهیه کنند و به آن‌ها بدهند.

مدیر موزه می‌گوید :

این گربه‌ها دامپزشک دارند که هفته‌ای دو روز به آن‌ها سر می‌زند، واکسن سالیانه دارند که تزریق می‌شود، ضد انگل دارند که هر چند ماه یکبار باید مصرف کنند و به صورت مرتب هم چکاپ می‌شوند.

هزینه نگهداری از گربه‌ها از طریق بازدیدکنندگان تامین می‌شود. هزینه بازدید عموم ۱۲ هزار تومان و برای افرادی که از کافه رستوران موزه استفاده می‌کنند ۶ هزار تومان است.