امروزه کودکان محتویات ذهنی خود را از منابع گوناگونی دریافت می‌کنند و به راحتی به اطلاعات دست پیدا میکنند. باید به یاد داشته باشیم که در این میان سینما یکی از گزینه‌های عالی برای انتقال مفاهیم آموزشی است. همان قدر که به کتاب‌ها اهمیت می دهید به سینما هم توجه داشته باشید.

جامعه و سینما پیوند تنگاتنگی با هم دارند و هنگامی که کودکان در دوران رشد خود فیلم هایی مناسب ببینند به سینما؛ نزدیک می‌شوند.

ما در اینجا به ۵ نکته برای اولین تجربه بچه‌ها به سینما اشاره کرده‌ایم تا راحت تر با بچه‌های خود به سینما بروید.

به یاد داشته باشید بردن کودک برای اولین بار به سینما می تواند یک تجربه خوب یا یک فاجعه تمام عیار باشد.

 این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که زمان خوبی برای همه خانواده خواهد بود.

قبل از بچه دار شدن، رفتن به سینما خالی از لطف نیست. دیدن فیلم بازیگر مورد علاقه‌تان یا پوستر فیلم جالب است، بنابراین به سادگی می‌رفتید. اما اگر بچه‌های کوچکی دارید، باید کمی بیشتر مراقب باشید، مخصوصاً برای اولین بار که می روید.

در اولین قدم تعیین کنید که آیا فرزند شما واقعاً آماده است یا خیر.

سن مناسب برای بردن بچه ها به اولین فیلمشان چقدر است؟ خب، بستگی به فرزند شما دارد. بسیاری از بچه ها اولین فیلم خود را در حدود 3 یا 4 سالگی می بینند، اما برخی از والدین منتظر می مانند تا بچه ها کمی بزرگتر شوند، به خصوص اگر آنها به صداهای بلند حساس باشند یا از تاریکی بترسند.

فیلم مناسب را انتخاب کنید.

بدیهی است، شما فیلمی می خواهید که بچه ها دوست دارند معمولاً انیمیشن متناسب با میل آنها است. همچنین به دنبال فیلم هایی باشید که دارای سرعت کمتری هستند و یا زمانشان کوتاهتر است.

از تبلیغات و تریلرها بگذرید.

 بسیاری از سینماها قبل از پخش فیلم، تعدادی آگهی تبلیغاتی را نشان می دهند. کودکان زیر 8 سال نمی توانند تبلیغات را از محتوای فیلم تشخیص دهند. همچنین، تریلرهای فیلم اغلب بلندتر و سریعتر از خود فیلم هستند، که می تواند مقدمه ای ترسناک برای کودکان باشد.

برای مطالعه شما:

بگذاریم کودکان خودشان تجربه کنند!

هر روز با کودکتان آواز بخوانید!

اهمیت آموزش مهارت های اولیه مالی به کودکان

درست برنامه ریزی کنید.

اکثر بچه‌های کوچک در اوایل روز در بهترین حالت خود هستند، بنابراین اولین یا دومین سانس صبح می تواند زمان بسیار خوبی برای رفتن به سینما باشد که معمولاً با بچه‌های دیگر نیز همراه می شود که برایشان مهم نیست که آیا بچه شما صحبت می‌کنند یا خیر(برای بچه های بزرگتر، آداب سینما رفتن را آموزش دهید بدون صحبت، بدون تبلت،بدون بلند شدن بی‌دلیل).

مطمئن شوید که بچه ها به خوبی تغذیه شده اند و زودتر تصمیم بگیرید که آیا ذرت بو داده یا آب نبات می خرید یا خیر. بنابراین مجبور نیستید هنگام فیلم با همسرتان مذاکره کنید.

با کودکان همراه باشید.

شما اولین والدینی نخواهید بود که با یک کودک پر سرو صدا و گریان از سینما خارج می‌شوند. بله، ممکن است احساس کنید که پول خود را برای بلیت هدر داده اید، اما نمی خواهید بچه خود را مجبور کنید به چیزی بپردازد که برای آن آماده نیست. از سوی دیگر، گاهی اوقات یک استراحت کوتاه در لابی کافی است تا فرزند شما را برای دیدن ادامه فیلم آماده کند.

از اولین تجربه خود و کودکتان در سینما لذت ببرید و حتما آن را امتحان کنید.

تجربه شخصی نویسنده  و کودکش در سینما:

زمانی که دخترم و خواهر زاده‌ام ۴ ساله بودند آنها را برای اولین بار به سینما بردم. درست قبل از شروع فیلم زمانی که سیستم روشنایی سالن خاموش شد و سالن در سکوت کامل بود دخترم با صدای بلند گفت:

 چرا برق‌ها را خاموش کردید؟

در ادامه سکوت سالن، خواهرزاده‌ام گفت:

 برق ها را خاموش نکرده اند، برق‌های همه رفته اند.

با این دو جمله ساده کل سالن قبل از شروع فیلم، پر از خنده و شادی شد.