انگار نه تنها هیچ پایانی بر ماجراهای کاراگاه دوست داشتنی، شرلوک هلمز نیست، بلکه بر تعداد اعضای خانواده اش هم افزوده می شود.

نتفلیکس که پخش فیلم را بر عهده دارد تصمیمش را بر پخش فیلم در 23 سپتامبر اعلام کرد و با وجود محدودیت های ناشی از کرونا فیلم را در زمانم مقرر پخش کرد. در این فیلم با انولا خواهر جوانتر مایکرافت و شرلوک هلمز مواجه می شویم.

انولا – با بازی میلی باب براون- در روز شانزدهمین سالگرد تولدش از خواب بلند می شود و متوجه می شود که مادرش- با بازی هلنا بونهام کارتر- او را ترک کرده است. انولا به اجبار با برادران بزرگ ترش ملاقات می کند، تا برای یافتن ماردشان به او کمک کنند. بعد از اینکه برادرانش می پذیرند که او خواهرشان است، شرلوک- با بازی هنری کویل- انولا را هم مانند خودشان باهوش می داند، اما مایکرافت – با بازی سم کلفلین- او را فقط مایه دردسر می داند و انولا را به مدرسه ای بسیار سختگیر می فرستد.

شرلوک و مایکرافت علاقه ای به حل این پرونده ندارند. اما انولا برای یافتن مادرش در لباس یک پسر پا به فرار گذاشته و به لندن می رود، و اینجاست که ماجراهای کاراگاهی، انولا به عنوان یک کاراگاه جوان و باهوش آغاز می شود.

کارگردان فیلم هری بردبیر، از دهه ی نود با ساخت سریال ها فعالیتش را آغاز کرده است. اما سریال بسیار موفق “فلی بگ”( fleabag) در دو فصل، که جایزه بهترین سریال کمدی-درام گلدن گلاب سال 2019 را برد، مهمترین موفقیت او محسوب می شود.

حضور هلنا بونهام کارتر بازیگر برجسته انگلیسی با کلکسیونی از فیلم های برجسته – از جمله باشگاه مشت زنی، سیاره میمون ها، ماهی بزرگ، سخنرانی پادشاه، تعدادی از فیلم های هری پاتر و… – از دهه نود تا کنون را هم باید به امتیازات فیلم اضافه کرد. بونهام کارتر از سال 2001 تا 2014 شریک زندگی تیم برتون بود. فیلم در زمینه ی فیلم برداری و بازی بازیگرانش بسیار موفق است.

فیلم نامه با اینکه آنقدرها قوی نیست اما بی ایراد است. به قول منتقدان مانند آبی روان بیننده را به جلو می برد.

هنری کویل که نقش سوپرمن او را بیاد داریم، با اینکه در این نقش به خوبی جا افتاده اما در مقابل دیگر بازیگران کاراکتر شرلوک هلمز سالهای اخیر: رابرت دانی جونیور و بندیکت کامبربچ، راه سختی برای ورود به قلب طرفداران دو آتشه ی شرلوک هلمز دارد.

قسمت هایی از فیلم را با هم ببینیم