ال پاچینو و رابرت دنیرو، دو چهره بی‌بدیل در تاریخ سینمای جهان هستند که هر یک طرفداران زیادی بین سینما دوستان دارند. این دوست داشتن آنقدر زیاد است که علاقه‌مندان آنها، معمولا دیالوگ‌هایشان در فیلم‌های مختلف را به عنوان تفکرات شخصی دنیرو  و پاچینو در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند که در این رابطه سهم پاچینو بیشتر است.

سلیقه دوستداران آنها جالب و در نوع خود متفاوت است. معمولا دوستداران ال پاچینو باوجود اینکه منکر هنر بازیگری رابرت دنیرو نیستند، اما او را همتراز ستاره مورد نظرشان نمی‌دانند. این مساله در مورد دوستداران دنیرو نیز صدق می ‌کند و آنها نیز همین نظر را درباره پاچینو دارند، چیزی شبیه به اختلاف نظر دوستداران لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در جهان فوتبال.
ال پاچینو و رابرت دنیرو باوجود نقش آفرینی در فیلم‌هایی با ژانرهای متفاوت، چهار بار فرصت بازی مشترک در فیلم‌هایی را داشته‌اند که این فیلم‌ها از ماندگارترین و جایزه‌دار ترین آثار سینمایی هالیوود هستند. پدرخوانده ۲، مخمصه، قتل عادلانه و مرد ایرلندی چهار فیلمی هستند که این دو در آن بازی مشترک داشته‌اند.

از نکات جالب ۴ فیلم‌ها یاد شده این است که در پدرخوانده ۲ هیچگاه دنیرو و ال پاچینو روبه‌روی هم ظاهر نشدند. در مخمصه پاچینو پلیس است و دنیرو خلافکار. در قتل عادلانه هر دو پلیس هستند و در مرد ایرلندی هر دو خلافکار.

بازی های مشترک پاچینو و دنیرو

پدرخوانده ۲ :

  • سال نمایش: ۱۹۷۴(آمریکا)،
  • کارگردان: فرانسیس فورد کاپولا

داستان: در سال ۱۹۰۱ خانواده ویتو آندولینی ۹ ساله پس از توهین پدرش به دون چیچو، رئیس محلی مافیا در کورلئونه، سیسیل کشته می‌شوند. ویتو به شهر نیویورک فرار می‌کند و به عنوان «ویتو کورلئونه» در جزیره الیس مشغول به کار می‌شود…

رابرت دنیرو و ال پاچینو در پدرخوانده ۲

مخمصه (Heat)

  • سال نمایش : ۱۹۹۵ (آمریکا)
  • کارگردان : مایکل مان

داستان : داستان در مورد جدال یک پلیس(پاچینو) و یک دزد ماهر(دنیرو) است که …


قتل عادلانه (Righteous Kill)

  • سال نمایش : ۲۰۰۸ (آمریکا)
  • کارگردان : جان اونت

داستان: تورک و روستر (دنیرو و پاچینو) دو کارگاه  پلیس نیویورکی هستند که۳۰ سال با یکدیگر همکارند، در آستانه بازنشستگی به یک پرونده جنایی و قتل‌های سریالی  برمی‌خورند. ادامه بررسی‌ها مشخص می‌شود که  پاچینو عامل همه قتل‌هاست و در پایان به دست دنیرو کشته می‌شود.

رابرت دنیرو و ال پاچینو در قتل عادلانه

مردایرلندی

داستان: در دهه ۱۹۵۰ میلادی، راننده کامیونی به نام فرانک شیران (رابرت دنیرو) که در یک خانهٔ سالمندان زندگی می‌کند با مافیا ارتباط می‌گیرد. شیران همزمان با بالا رفتن رتبه خود و تبدیل شدن به یک قاتل قراردادی برتر، شروع به کار برای جیمی هوفا (آل پاچینو) می‌کند. هوفا از رهبران اتحادیه کارگران در آمریکا بود که با مافیا و جرائم سازمان یافته ارتباط داشت. این فیلم داستان زندگی شیران را دنبال می‌کند که گذشته خود را در دنیای جرم و جنایت به یاد می‌آورد و همچنین نقشی که در ناپدید شدن جیمی هوفا در سال ۱۹۷۵ داشته‌است.


آیا این همکاری ادامه پیدا می کند؟

قرار بود دنیرو و پاچینو مشترکا در فیلم خانه گوچی به کارگردانی ریدلی اسکات بازی کنند که در نهایت فقط پاچینو موفق به بازی در این فیلم شد و رکود بازی مشترک این دوستاره در همان ۴ فیلم باقی ماند. مرد ایرلندی گویا آخرین بازی مشترک این دوستاره بزرگ سینما بود و بعید به نظر می‌رسد که پاچینوی ۸۲ ساله با دنیروی ۷۹ ساله  برای دفعه‌ای دیگر در یک اقلیم سینمایی مشترکا پاشاهی کنند.


دنیرو برای بازی در فیلم پدرخوانده ۲ برنده ی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد، برای بازی در فیلم گاو خشمگین برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. همچنین برای بازی در فیلم های راننده تاکسی و تنگه وحشت نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و برای بازی در فیلم دفترچه امیدبخش نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بود. دنیرو همچنین نامزدی دریافت چهار جایزه گولدن گلوب و شش جایزه بفتا را در کارنامه هنری خود دارد.

پاچینو هم یک بار برنده جایزه  اسکار، ۴ بار برنده جایزه گلدن گلوب و ۲ بار برنده  جایزه امی شده است. پاچینو در کنار رابرت دنیرو، جک نیکلسون و داستین هافمن به عنوان بزرگان بازیگری در سینمای مدرن شناخته می‌شوند.