نخست وزیر جاستین ترودو امروز دوشنبه هشتم ماه جون ، سخنان روزانه خود را با اشاره به فیلم هایی که در چند روز گذشته در خصوص برخورد نامناسب و تبعیض آمیز با سیاه پوستان و بومیان کانادایی منتشر شده است، شروع کرد. او گفت که روز جمعه در مراسم راهپیمایی اعتراض به نژادپرستی شرکت کرده تا حمایت خود را از این اعتراضات نشان دهد. او گفت که صدای مردم را می شنود و دولتش متعهد است که همین حالا برای مبارزه با تبعیض سیستماتیک در کانادا برنامه ریزی کرده و اقدام جدی انجام دهد.

نخست وزیر گفت که ممکن است بعضی از مردم به جای احساس امنیت، از پلیس بترسند – که به هیچ وجه قابل قبول نیست – اما نژاد پرستی فقط محدود به این نبوده و فقر و بیکاری و وجود مشکلات روحی نمونه های بارزی از تبعیض هستند و کافی است به نقشه شیوع کووید-۱۹ در مونترال و تونتو نگاه کنید تا متوجه شوید که جامعه سیاهان بیشتر از سایرین مورد حمله بیماری قرار گرفته است و نباید کسی که احتیاج به کمک دارد، به عنوان مجرم شناخته شود. او گفت که با اعضای کابینه و روسای پلیس در این خصوص صحبت کرده و مذاکرات تا رسیدن به دستاوردهای عملی ادامه پیدا خواهد کرد.

نخست وزیر پیگیر تجهیز لباس پلیس به دوربین برای کنترل عملکرد است

نخست وزیر گفت که از تجهیز پلیس به دوربین روی لباس حمایت می کند و در این هفته این موضوع را با استان ها پیگیری می کند. او گفت که صدای مردم را شنیده که اقدامات انجام شده کافی نیست و آن را قبول دارد اما صدها سال تبعثض نژادی را نمی توان یک شبه از بین برد.او گفت که به مردم تعهد واقعی برای مبارزه با تبعیض نژادی و قومیتی دارد.

اعضای درجه اول خانواده شهروندان و دارندگان اقامت دائم می توانند به کانادا سفر کنند اما بعد از ورود باید ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند.

کمک های دولت موثر بوده است

نخست وزیر ادامه داد که از ابتدای شیوع بیماری هدف دولت بر آن بوده که با حمایت از بخش های مختلف جامعه، تا حدودی فشار را از دوش آن ها بردارد. ۲،۵۰۰،۰۰۰میلیون نفر کانادایی استفاده از کارفرمایان از یارانه حقوق کار خودشان را از دست نداند ، ۵۰۰ هزار دانش آموز از کمک های دولتی برای پرداخت شهریه تحصیل در سال آینده استفاده خواهند کرد و برخی دیگر با افزایش CCB و OAS پول بیشتری برای جبران هزینه ای زندگی در اختیار داشته اند.

۵۰۰ هزار محصل کانادایی سال آینده از کمک دولت برای پرداخت شهریه برخوردار هستند.

نخست وزیر گفت که برنامه ها موفق بوده اند ولی هنوز کارهای زیاد دیگری باید انجام شود و همانطور که جمعه پیش اعلام کرده ام، مبلغ ۱۴ میلیارد دلار کمک به شهرداری ها هم در قبال توافقنامه ای برای بازگشایی امن و محتاطانه اقتصاد با استان ها در نظر گرفته شده است و حالا در حال کار بر روی این هستیم که در چند ماه آینده چگونه باید شرایط را به تدریج به حالت عادی بازگردانیم تا سلامت مردم تضمین شده باشد.

سفر اعضای درجه اول خانواده به کانادا

نخست وزیر ادامه داد که اعضای خانواده باید در کنار هم باشند اما در طول ماه های گذشته،‌شیوع بیماری باعث شد که خیلی از خانواده ها از هم دور بمانند و آسیب ببینند اما اولویت دولت اطمینان از سلامت مردم است. نخست وزیر اعلام کرد که دولت استثنای کوچکی برای سفر خانواده درجه یک شهروندان و دارندگان اقامت کانادا در نظر گرفته است اما این افراد پس از ورود به کانادا باید ۱۴ روز در قرنطینه بمانند و اگر کسی این موضوع را رعایت نکند، جریمه جدی برایش به همراه خواهد داشت.

نخست وزیر ترودو گفت که بعد از این بهار سخت، خیلی از مردم امیدوار هستند که تابستان بهتری داشته باشیم. هر چند که پیشرفت هایی حاصل آمده اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و مردم اطمینان داشته باشند که دولت در هفته ها و ماه های آتی حامی آن ها خواهد بود و در پایان به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.