گایوس اوکتاویوس تورینوس نخستین امپراطور روم بود که پایه‌ها این حکومت را دقیقا براساس اسمش بنیانگذاری کرد. اوکتاویوس که درتاریخ با اسم آگوستوس نیز شناخته می‌شود از فامیل‌های بسیار نزدیک ژولیوس سزار بود و اگه خیلی بخوام دقیق بگم ژولیوس سزار درواقع دایی مادر گایوس اوکتاویوس بود. (دیگه از این نزدیک‌تر هم مگه نسبت داریم؟)

حالا اینکه چی میشه که یه دایی مادر انقدر مهربون میشه که نوه‌ی خواهرشو به عنوان جانشین برحق خودش به بقیه معرفی میکنه و حتی توی وصیت‌نامه‌ش هم این موضوع رو درج میکنه دیگه بستگی به بخت و اقبال و شانس بلند اون بشر داره و کلا آدم باید پیشونی‌ش بلند باشه مادر! بقیه‌ی چیزا اضافه کاریه.

خلاصه اینکه وقتی سزار به قتل میرسه و درواقع تبدیل میشه به یه سالاد سزار حاوی تکه‌های مساوی از ژولیوس، اوکتاویوس فقط ۱۸ سالش بوده و به همین دلیل مارک آنتونی بهش میگه تو چی میگی این وسط بچه قشنگِ کوچولو؟ بدو برو دنبال بازیت تا نخوردمت و اوکتاویوس هم اول یه کم دندون به مارک آنتونی نشون میده و بعد که میبینه زورش به این بشر نمیرسه باهاش معاهده‌ی صلح امضا میکنه و اینطوری میشه که این دو نفر با یه نفر دیگه که خیلی معلوم نیست کی بوده یه حکومت سه نفره تشکیل میدن و شروع میکنن به تقسیم اراضی. همونطور که قبلا بهتون گفتم مصر و مشاوره‌های کلئوپاترا نصیب مارک آنتونی میشه و اوکتاویوس توی روم میمونه و از مام میهن دفاع میکنه.


گپ و گفت با ماهان معین

ترانه سرا ، خواننده و تهیه کننده (تماشا کنید)


از اونجایی که گایوس اوکتاویوس برخلاف اسمش، ادای باریکا رو زیاد درمی‌آورد و برعکس دایی مادرش، تک‌پر و تک‌سوز بود، روابط خارج از ازدواج رو ممنوع اعلام میکنه و همین امر باعث میشه رودست بخوره و مجبور بشه دخترش جولیا و نوه‌ش جولیا (امان از قحطی اسم) رو به دلیل داشتن همین مدل روابط تبعید کنه. (بله درست فهمیدید! قدیما خرابکارا و مشکل درست کنا رو تبعید میکردن نه ممنوع‌الخروج!)

حکومت سه نفره‌ی اوکتاویوس، مارک آنتونی و اون یکی آقاهه یک حکومت کاملا دموکرات بود که برپایه‌ی عشق و اعتماد بین دولت و مردم بنا شده بود.

به همین دلیل، این سه نفر پس از به قدرت رسیدن یک لیست بلندبالا از آدم‌ها، هنرمندان، سناتورها و دیگر افراد موی دماغ، تهیه کردن و بلااستثنا همه رو کشتن و کشور رو کاملا پاکسازی کردن تا دیگه کسی نمونه که براشون مشکل درست کنه.

این وسط اوکتاویوس از سیسرون خطیب رومی که بارها ازش دربرابر مارک آنتونی دفاع کرده بود به خوبی حمایت کرد، طوری که تنها تیکه‌ای که ازش باقی موند یه کله‌ی کچل بود که تازه اونم به دار آویخته شد. یعنی میگم خیلی خوبه که یه امپراطور اینطوری هوای طرفداراشو داشته باشه.

اوکتاویوس پروپاگانی می کند!

گایوس اوکتاویوس خداوندگار پروپاگانی….پروپاکانی…پروپیگونی…عهههههه… ولم کنید! همون که خودتون میدونید بود و همیشه عادت داشت این موضوع رو به مردم القا کنه که بیچاره‌ها هیچ جای دنیا هیچ حاکمی بهتر از من پیدا نمی‌کنید و کل دنیا رو افتضاح و بدبختی گرفته و فقط ماییم که خیلی خوبیم و ببینید چقدر خوش میگذره.

بعد برای اینکه به مردم ثابت کنه که خیلی داره خوش میگذره از پولدارای شهر پول قرض می کرد و ماه به ماه بین مردم پخش می کرد و همینطوری سیرکی بود که از نبرد گلادیاتورها با همدیگه و با حیوانات وحشی در شهر برپا میشد و مردم هم حالشو میبردن و فکر می کردن که خدا رو شکر تو امپراطور مایی! اصلا بیا بشین رو فرق سر ما! تعارف نکنیا.همونطوری که گفتم گایوس اوکتاویوس هرچقدر که توی جنگ و حکومت آدم خشن و بی‌رحمی بود توی زندگی عادی آدم مهربون و پرملاطفتی بود به خاطر همین تا آخر عمرش به صورت کاملا یگانه‌سوز زندگی کرد و فقط یک همسر اختیار کرد. حتی برای اینکه یه وقت خدایی نکرده دست غریبه به خواهرش نخوره، خواهرش رو برای مارک آنتونی عقد کرد و مشکل دقیقا از همین جا شروع شد.

چون مارک آنتونی به مشاوره‌های طولانی و حرفه‌ای کلئوپاترا عادت کرده بود و حاضر نبود تن به مشاوره‌های سرپایی اوکتاویا خواهر آگوستوس بده و همین امر باعث شد که آگوستوس به یونان لشکرکشی بکنه و سپاه مارک آنتونی و کلئوپاترا رو درهم بکوبه .

بعد از خودکشی مارک آنتونی و کلئوپاترا بود که گایوس اوکتاویوس به روم برگشت و رسما به عنوان اولین امپراطور روم تاجگذاری کرد.

تاکید می کنیم، پس هستیم

شعر طنز با صدای افشین حر


از دیگر ویژگی‌های بارز آگوستوس این بود که خیلی متواضع و فروتن بود و به همین دلیل به ژولیوس سزار لقب خدا رو داد و خودش تحت عنوان پسر خدا تاج‌گذاری کرد. حتی برای اینکه ثابت کنه خیلی فروتنه اسم یکی از ماه‌های سال رو تحت تاثیر اسم ژولیوس سزار گذاشت ژوئیه و چون دوست نداشت که سزار جایی تنها باشه اسم خودش رو روی ماه بعدی گذاشت و اینطوری شد که در تقویم میلادی اول ژوئیه است و بعد اوت یا همون آگوست.

 

آگوستوس بر بالین جسم بی جان ژولیوس سزار – نقاش Lionel Royer (1852-1926)
آگوستوس جنگاور بی‌رحم و ترسناکی بوده و هرجا اسمش میومده همه از ترس بهمدیگه سلام میکردن و توی خونه‌هاشون پناه میبردن.

همین موضوع باعث شد که حس خود خیلی شاخ‌پنداری در وجود آگوستوس فعال بشه و به ایران لشکرکشی کنه. ولی لشکر آریایی‌های اصیل که به تازگی پخت کتلت رو یاد گرفته بودن و این موضوع رو حسابی روی سپاهیان مارک آنتونی تمرین کرده بودن، سربازان گایوس اوکتاویوس رو هم تبدیل کردن به کتلت و حتی از چندتاشون سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم درست کردن و اینطوری بود که آگوستوس ترجیح داد با ایرانیا قرارداد صلح امضا کنه و کلا بیخیال جنگ بشه و بشینه وسط روم و مصر و نون و کتلتش رو بخوره.

درنهایت آگوستوس در سال ۱۴ قبل از میلاد مسیح و در سن ۷۶ سالگی به دیار حق شتافت و بعد از مرگش توسط مجلس سنا در رده‌ی خدایان قرار گرفت.