نخست وزیر جاستین ترودو امروز جمعه پنچم ماه جون ، سخنان روزانه خود را با اشاره به انتشار فیلم هایی از برخورد خشونت بار پلیس در چند روز گذشته با بومیان و رنگین پوستان شروع کرد و گفت که چنین برخوردی تایید کننده وجود تبعیض قومی و نژادی در کانادا است . او گفت که امروز با اعضای کابینه و روسای پلیس در این خصوص صحبت می کند تا اطمینان پیدا کند که تک تک این اتفاقات با جدیت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و عدالت جاری می شود. نخست وزیر گفت که یک شبه نمی توان سیستمی را اصلاح کرد ولی باید از همین حالا کار را شروع کنیم.

کمک نقدی دولت به افراد دارای ناتوانی

نخست وزیر در ادامه سخنانش با اشاره به در پیش رو بودن هفته National AccessAbility Week گفت که شیوع بیماری همه را با مشکل روبه رو کرده است اما بعضی از مردم مانند کسانی که ناتوانی جسمی دارند در این بین آسیب بیشتری دیده اند چون با هزینه های بالاتری برای خرید لوازم و تحهیزات مورد نیاز خود و استفاده از خدمات مددکاران روبه رو شده اند . نخست وزیر ترود گفت برای کمک به این هم وطنان، دولت تا ۶۰۰ دلار به ایشان پرداخت می کند.

دولت به افرادی که دارای ناتوانی هستند مبلغ ۶۰۰ دلار برای یک نوبت پرداخت می کند که معاف از مالیات است.

این پرداخت یکبار صورت می گیرد و معاف از مالیات خواهد بود. نخست وزیر گفت که حمایت دولت به پرداخت این مبلغ ختم نمی شود و امکانات ویژه ای تدارک دیده شده که این افراد بتوانند کار مناسبی پیدا و آن را حفظ کنند. به این منظور دولت فدرال ۵ پروژه را با هدف از تسهیل دسترسی ها و از بین بردن محدودیت های فیزیکی برای ناتوانان در محیط کار را در سطح ملی، تامین مالی خواهد کرد.

آمار امیدوار کننده اشتغال

نخست وزیر ترودو در ادامه سخنانش به آمار منتشر شده امروز اداره آمار کانادا اشاره کرد. او گفت که بر اساس این آمار تعداد کار ایجاد شده در ماه می افزایش داشته و به حدود ۳۰۰،۰۰۰ شغل رسیده است. اما واقعیت این است که تعداد زیادی از مردم شغل خود را از دست داده اند و روزهای واقعا سختی را می گذرانند. برای همین دولت تصمیم گرفته تا پرداخت یارانه حقوق را در ماه های آتی ادامه دهد تا کارفرمایان با اطمینان بیشتری نسبت به استخدام اقدام کنند.

او گفت که در این رابطه تا حالا بیش از ۳۰۰ هزار درخواست از کارفرمایان در سراسر کشور مورد تایید قرار گرفته تا از میلیون ها شغل محافظت شود.

تا کنون بیش از ۳۰۰،۰۰۰ درخواست دریافت یارانه حقوق تایید شده است.

نخست وزیر ترودو گفت که راهی طولانی در پیش رو داریم اما خوشبختانه پیشرفت هایی مشاهده می شود. به گفته او حدود ۱/۲ میلیون نفر از کسانی که از CEBA ( دریافت ۲۰۰۰ دلار در ماه کمک دولتی) استفاده می کردند دیگر نیازی به این پول نخواهند داشت.

به گفته جاستین ترودو، ۱/۲ میلیون نفر از کسانی که ۲۰۰۰ دلار ماهانه را دریافت می کنند، دیگر به آن نیازی ندارند.

نخست وزیر ادامه داد که برای گذر از بحران نیاز برنامه ریزی به وسعت کانادا داریم تا محتاط و موثر، اقتصاد را به شرایط قبل بازگردانیم. او ادامه داد که به این منظور در دوازدهمین جلسه ای که روز گذشته با نخست وزیران داشته است اعلام کرده که دولت فدرال آمادگی دارد تا در طول ۶ تا ۸ ماه حساس آینده، مبلغ ۱۴ میلیارد دلار دیگر برای بازگشایی ایمن و مطمئن کسب و کارها اختصاص دهد. این پول صرف تامین اقلام و تجهیزات محافظت شخصی برای پرسنل مراکز درمانی و تامین این تجهیزات برای شرکت ها جهت اطمینان از سلامتی پرسنل و نیز ده روز مرخصی استعلاجی با حقوق در سال می شود.

همچنین بخشی از این مبلغ صرف توسعه مهدکودک ها خواهد شد تا والدینی که به کار بر می گردند اطمینان خاطر داشته باشند که فرزندشان در محیطی امن و سالم نگهداری می شود.

نخست وزیر در بخشی از سخنان خود به اهمیت حفاظت از محیط زیست و اقدامات جدید دولت در این رابطه پرداخت . او در پایان ضمن اشاره را فرا رسیدن D-Day از جانفشانی سربازان کانادایی قدردانی کرد و گفت حالا بعد از ۸۱ سال، نوبت ما است که در این شرایط سخت ، هر کدام به سهم خود برای بازگشت کشور به شرایط عادی مبارزه کنیم. در پایان نخست وزیر به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.