The Big Five Banks اصطلاحی است که در کانادا برای توصیف پنج بانک بزرگ استفاده می شود. گاهی اوقات از اصطلاح شش بانک بزرگ استفاده می شود که بانک ششم اشاره به بانک ملی کانادا دارد. از مارچ ۲۰۰۸، شش بانک بزرگ و بانک Laurentian کانادا بزرگترین بانک ها در کانادا هستند. پنج بانک بزرگ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی دارند و همه آنها در تورنتو مستقر هستند.

 

 

  •  Royal Bank of Canada (RBC)

این بانک با توجه به درآمد خالص ۱۲.۴۳۱ میلیارد دلاری خود ( سال ۲۰۱۸) بزرگترین بانک در کانادا است  و ارزش سرمایه ای (Capitalisation) معادل ۱۵۰.۳۵ میلیارد دلار کانادا ( سال ۲۰۲۰)‌ دارد. RBC که در سال ۱۸۶۴ در هالیفاکس ، نوا اسکوشیا تأسیس شد ، در ابتدای فعالیتش منابع مالی صنایع چوب و الوار را تأمین مالی می کرد و به بانک بازرگانان هالیفاکس معروف بود.

بانک سلطنتی کانادا حالا بیش از ۱۶ میلیون مشتری در سراسر جهان ، بیش از ۷۴ هزار کارمند تمام وقت و ۱۳۰۰ شعبه دارد. RBC یک درصد از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص می دهد.

  • Toronto-Dominion Bank (TD)

دومین بانک بزرگ کانادا ، بانک تورنتو-دومینیون دارای بیشترین دارایی است که حدود ۱.۴ تریلیون دلار ارزش گذاری شده است. این بانک بیش از ۲۲ میلیون مشتری در سراسر جهان ، ۸۵ هزار کارمند تمام وقت و ۱۱۰۰ شعبه دارد. TD Bank نتیجه ادغام بانک تورنتو و بانک Dominion در سال ۱۹۹۵است.

 

  • Bank Of Nova Scotia

بانک نوا اسکوشیا یا اسکوشیا بانک در این لیست در جایگاه سوم قرار دارد. دارایی این بانک بزرگ حدود ۹۹۸ ( سال ۲۰۱۹) ، درآمدش ۲۸.۸ ( سال ۲۰۱۸) و حجم دارایی حدود ۹۰ میلیارد دلار کانادا است.

 

The Scotiabank building on the day of their annual AGM in Toronto on Tuesday, April 4, 2017. THE CANADIAN PRESS/Aaron Vincent Elkaim

 

این بانک بیش از ۲۳ میلیون مشتری در سراسر جهان ، ۸۹ هزار کارمند تمام وقت و ۱۰۰۰ شعبه در کانادا دارد. اسکوشیا بانک امکان سرمایه گذاری در بورس نیویورک و تورنتو را ارائه می دهد. این بانک  سال ۱۸۳۲ در هالیفاکس نوا اسکوشیا تأسیس شد و  در سال ۱۹۰۰ برای توسعه کسب و کارش به تورنتو منتقل کرد.

سفر برنده نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ به ایران

شرکت‌های بزرگ آمریکایی که از بایدن و ترامپ حمایت کردند

  • Bank Of Montreal (BMO)

بانک مونترال چهارمین بانک بزرگ کانادا با دارایی ۸۵۲.۲ (سال ۲۰۱۹) ، درآمد ۲۲.۸ و ارزش سرمایه  حدود ۶۴.۸۱ میلیارد دلار کانادا ( سال ۲۰۲۰) است. این بانک بیش از ۷ میلیون مشتری در کانادا ،۹۳۹ شعبه و بیش از ۴۷ هزار کارمند دارد. BMO در سال ۱۸۱۷ تأسیس شده و از نظر قدمت قدیمی ترین بانک کانادا محسوب می شود.

 

در طول بحران های بزرگی مانند جنگ جهانی اول ، رکود بزرگ ، جنگ جهانی دوم و بحران مالی جهانی ۲۰۰۸ ، این بانک بدون وقفه پرداخت سود به سهامداران را ادامه داده است.

  • Canadian Imperial Bank Of Commerce(CIBC)

این بانک با دارایی حدود ۵۹۷ ، درآمد ۱۷.۸۳۴ ( سال ۲۰۱۸)‌و ارزش سرمایه بیش از ۴۸ میلیارد دلار کانادا رتبه پنجم را در این لیست به خود اختصاص داده است. CIBC بیش از ۱۱ میلیون مشتری در سراسر جهان ، ۱۱۰۰ شعبه در کانادا و بیش از ۴۲ هزار کارمند تمام وقت در سراسر جهان دارد.

این بانک در سال ۱۹۶۱ با ادغام  Canadian Bank of Commerce و  Imperial Bank of Canada  تشکیل شد.